خرید بلیط هواپیما برای مسافر توانخواه در پرواز ماهان

خرید بلیط هواپیما برای مسافر توانخواه در پرواز ماهان

اگر در جستجوی شرایط خرید بلیط هواپیما برای مسافر توانخواه با ویلچر یا بدون ویلچر هستید این مقاله بدردتان می خورد، طبق آمراهای سازمان نظام پزشکی کشور بالغ بر 10 درصد افراد جامعه به هر علت دچار مشکلات محدودیت در رفت و آمد هستند که از این حیث بهترین وسیله نقلیه برای انجام سفرهای کاری و تفریحی هواپیماست، امروزه شرکت های هواپیمایی امور پشتیبانی خوبی از افراد توانخواه انجام می دهند و ما در من چارتر مفتخریم که هزاران بار میزبان این افراد بوده ایم، در ادامه توجه شما را به آخرین اطلاعیه و نحوه شرایط پذیرش افراد دارای ویلچر، توانخواه یا دارای مشکلات رفت و آمدی در شرکت هواپیمایی ماهان جلب می کنیم.

تعریف مسافر توانخواه

مسافرتوانخواه به افرادی اطلاق می گردد که به علت شرایط پزشکی , فیزیکی و یا روحی نیازمند مراقبتهای فردی میباشند که به طور معمول برای سایر مسافران فراهم نمی گردد ،مسافر توانخواه به افرادی اطلاق میشود که دارای شرایط ذیل می باشند :

   • ناتوانی دائم : برای مثال فلج تمام و یا بخشی از بدن , ورم مفاصل , ناشنوایی و نا بینایی
   • ناتوانی موقت : جراحی اخیر و یا درمان های پزشکی اخیر ازقبیل :دست و پای شکسته
   • بیماری های فیزیکی و روحی اخیر

انواع مسافر توانخواه

افراد نابینا و ناشنوا

این افراد نیازی به همراهی ندارند مگر در صورت سفر گروهی با جمعی کثیر ‚ حضور حداکثر تا 4 مسافر نابینا و ناشنوا در یک پرواز امکان پذیر است . مسافران نابینا نیازبه ارائه گواهی پزشکی ندارند مگر درصورت سفر گروهی از تعداد کثیری افراد نابینا با یکدیگر ‚ دراین صورت گواهی گروهی طبق روال معمول مورد نیازاست .ضمنا” با مسافرانی که موقتا” بینایی خود را ازدست داده اند همانند مسافران توانخواه و با ارائه فرم MEDA رفتار می گردد . همراهی مسافران نابینا توسط کارمندان هواپیمایی ماهان پرداخت هیچ هزینه ای را دربر نخواهد داشت.

ویلچر و انواع آن

نیاز به استفاده از ویلچرخاص توسط مسافر بوسیله کد های AIRIMP معین می گردد :

  • WCHRمسافرانی که قادر به بالاو پایین آمدن ازپله ها و راه رفتن داخل کابین هواپیما بوده ولی برای طی مسیرطولانی به سمت هواپیما و برعکس نیازبه ویلچردارند .
  • WCHSمسافرانی که قادربه حرکت به سمت هواپیما و برعکس بوده اما قادر به بالا و پایین رفتن از پله ها نمی باشند بنابراین باید دربالا و پایین رفتن ازپله ها به آنها کمک شود.
  • WCHCمسافرانی که کلا” قادر به حرکت و یا نزدیک شدن به هواپیما و بالا و پایین رفتن از پله ها نمی باشند . بنابراین باید درتمام مراحل بالا و پایین رفتن از پله ها‚ حرکت به سمت هواپیما ‚ تا صندلی کابین و برعکس به آنها کمک شود. این نوع ویلچر قابل حرکت درفضای کابین هواپیما هستند ومختص مسافران کاملا” بی حرکت می باشد .

مسافرانی که کلا” قادر به حرکت و یا نزدیک شدن به هواپیما و بالا و پایین رفتن از پله ها نمی باشند . بنابراین باید درتمام مراحل بالا و پایین رفتن از پله ها‚ حرکت به سمت هواپیما ‚ تا صندلی کابین و برعکس به آنها کمک شود. این نوع ویلچر قابل حرکت درفضای کابین هواپیما هستند ومختص مسافران کاملا” بی حرکت می باشد .

مسافرانی که نیاز به گواهی پزشکی نداشته ولی نیازمند استفاده ازویلچر می باشند از طریق رزرواسیون اعلام درخواست خود را اعلام می نمایند. مسافرانی که با ویلچرخود به فرودگاه ورود دارند و متمایل به انتقال ویلچر با خود به مقصد هستند مجاز به استفاده از ویلچرخود تا زمان سوار شدن می باشند. در زمان پذیرش تگ جامه دان به ویلچر الصاق میشود تا ویلچر نیزبه عنوان یکی از جامه دان های پذیرش شده محسوب گردد.

نکته: شایان ذکر است طبق مقررات و دستورالعمل هواپیمایی ماهان و بر اساس ظرفیت قانونی هر هواپیما , فقط مسافرانی که از طریق رزرواسیون درخواست ویلچر خود را اعلام نموده و SSR در بلیط ایشان درج شده باشد , مجاز به پذیرش در فرودگاه و استفاده از ویلچر می باشند . ضمنا” هواپیمای BAe/RJ از این قاعده مستثنی می باشد.

در صورت لزوم درخواست ویلچر ، ثبت در مراحل خرید امکان پذیر می باشد .بر این اساس امکان اختصاص ویلچر در فرودگاه میسّر می گردد. در غیر اینصورت از تاریخ 15/8/93 امکان اختصاص ویلچر توسط همکاران محترم در فرودگاه مربوطه وجود ندارد. ضمناً پروازها با توجه به نوع هواپیما، ظرفیت قانونی و استاندارد برای پذیرش مسافر توانخواه برای اختصاص ویلچر دارند و بر روی هواپیمای BAE/RJ با توجه به مشخصات آن به هیچ وجه نمی توان مسافر ویلچری را پذیرش نمود.

Airplane Type

Number of wheelchair carried
​A300 & A300-600 ​5
​A310 5​
​B747-300 7​
​B747-400 7​
​BAe 146-300 ​0

با توجه به مراتب فوق تعداد پذیرش صندلی مسافرین ویلچری جهت اختصاص ویلچر در سیستم فروش معین شده است، که در صورت تکمیل ظرفیت، ثبت درخواست ویلچر امکان پذیر نمی باشد .

به استحضار می رساند پذیرش مسافران توانخواه(ویلچری) و خانم های باردار در کابین بیزینس کلاس هواپیماهای بویینگ 747 امکان پذیر نمی باشد. لذا خواهشمند است پیش از اقدام به خرید اینترنتی، از نوع هواپیما اطمینان حاصل فرمائید.

نرخ هزینه ها
​هزینه به دلار آمریکا  ​هزینه به ریال مسیر درخواستی 
​*********** ​*********** ​جهت پروازهای داخلی
​به ایران 40 دلار ( USD ) ​از ایران      1,000,000 IRR (​جهت پروازهای خارجی ( بین المللی
​ ​150 درهم ( دارای  SSR در رزرو )
220 درهم (درخواست در کانتر پذیرش بدون رزرو قبلی )
​جهت پرواز دبی به امام

دارندگان کارتهای جانبازان ، معلولان ، خانواده محترم شهدا و همچنین مسافرین پروازهای حج و عتبات ، مسافران مسیرهای اتحادیه اروپا (حوزه شینگن ) و مسافران بیش از 65 سال از پرداخت هزینه معاف هستند، هزینه های ذکر شده تنها برای سرویس WCHC,WCHS,WCHR میباشد.

سخن پایانی

حال که با نحوه خرید بلیط هواپیما برای مسافر توانخواه در پرواز ماهان آشنا شدید هر گونه سوال و تجربیات خود را برای کمک به ما و سایر مسافران توانخواه کامنت کنید.

منبع : هواپیمایی ماهان

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

درباره‌ی MRtrip2021

همچنین ببینید

هزینه اضافه بار هواپیمایی اسمان

هزینه اضافه بار هواپیمایی اسمان

میزان بار در هواپیمایی آسمان شرکت هواپیمایی آسمان در سال 1359 فعالیت خود را آغاز …

4 نظر

 1. برای ایرلاین آتا چطوره ؟

 2. حسین عباس زاده

  ممنون که به فکر مایید
  این اطلاعات فقط برای ماهان است ؟
  من با ایران ایر قصد سفر دارم
  میشه دقیق بگید ؟
  تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتباط با کانتر فروش

از 9 صبح الی 1 بامداد در خدمتیم ، حتی در روزهای تعطیل