سفر هوایی با نوزاد

سفر هوایی با نوزاد

سفر هوایی با وجود نوزادی که همراهتان است کمی ترسناک به نظر می رسد و باعث شده استرس داشته باشید؟ در مورد خطرات سفر هوایی برای نوزادان زیاد شنیده اید و نمی خواهید با انجام چنین سفری سلامت نوزاد خود را به خطر بیندازید؟ در ادامه مطلب می توانید همه نکات مربوط به این سفر را به صورت یک جا بخوانید.

مؤدب باشید

قطعا نوزادان نمی توانند بابت گریه های طولانی یا سر و صدا و مشکلاتی که ممکن است برای دیگر مسافران ایجاد کنند، عذرخواهی کنند، اما شما می توانید! پس لطفاً اگر نوزادی همراه دارید به جای گرفتن قیافه بی تفاوت پیشاپیش از مسافران صندلی بغلی یا جلویی که ممکن است گریه های کودک شما آنها را از خواب بیدار کرده یا آرامش شان را به هم بزند عذر خواهی کنید. این کار قطعاً باعث می شود که آنها همراهی بیشتری با شما داشته باشند و خودتان هم کمتر استرس خواهید داشت.

بهترین زمان برای سفر هوایی با نوزاد

در حالی که قوانین شرکت های هواپیمایی معمولا اجازه می دهد که نوزادان یک هفته بعد از تولد سوار هواپیما شوند اما اغلب متخصصان یک تا یک ماه و نیمگی را برای سفر هوایی مناسب می دانند به خصوص اگر سفر بین دو کشور یا بین دو قاره و طولانی باشد.

موقع گرفتن بلیط بگویید که نوزادی همراه دارید

وقتی می خواهید بلیط رزرو کنید به شرکت هواپیمایی مورد نظر یا آژانس مسافرتی تان اطلاع دهید که نوزادی همراه دارید. این مسئله هم روی پول بلیط تأثیر خواهد داشت و هم در اغلب پروازهای خارجی وجود نوزاد باعث می شود صندلی به شما داده شود که در نقطه امن تری از هواپیما قرار دارد و مسیر سایر مسافران را نیز مسدود نمی کند. سعی کنید تا آنجا که می توانید به نک هواپیما نزدیک تر باشید چون سر و صدا در قسمت انتهایی هواپیما بیشتر از باقی نقاط آن است. در ضمن بهتر است صندلی هایی را که در کنار راهرو ها قرار دارند انتخاب کنید تا راحت تر بتوانید برای تعویض پوشک و شست و شوی نوزاد به دستشویی بروید و خیلی مزاحم سایر مسافرها نشوید.

صندلی نوزاد فراموش نشود

اگر شرایط مالی تان اجازه می دهد برای نوزاد یک صندلی جداگانه بگیرید و صندلی مخصوص او را با خودتان بیاورید تا بتوانید با خیال راحت فرزندتان را توی آن قرار داده و در تمام طول مسیر او را در آغوش نداشته باشید. درست است که در آغوش گرفتن نوزاد باعث می شود افراد کمتری به او دست بزنند یا بخواهند بغلش کنند و به این ترتیب از بیمار شدنش جلوگیری می شود، اما خطر افتادن و ضربه زدن نوزاد را نیز در طول سفر نباید نادیده گرفت. یادتان باشد پهنای صندلی نوزادتان نباید بیش از 40 سانتی متر باشد تا روی صندلی هواپیما قابل جا گذاری باشد.

مراقبت از گوش میانی نوزاد موقع سفر هوایی

یکی از مهم ترین نکاتی که موقع سفر هوایی با نوزاد باید به خاطر داشته باشید، مراقبت از گوش میانی او در مقابل تغییرات فشار هوا در هنگام بلند شدن و فرود هواپیماست. در این وضعیت تغییر فشار باعث می شود که فشار مضاعفی به گوش میانی نوزاد وارد شود بنابراین همانطور که به بزرگترها توصیه می شود موقع فرود یا بلند شدن از زمین آدامس بجوند، بهتر است در این دو وضعیت سینه مادر یا یک شیشه شیر یا حتی پستانک داخل دهان نوزاد باشد تا عمل مکیدن جلوی وارد شدن فشار اضافی به گوش را بگیرد.

مشورت با پزشک اطفال و پیشگیری از پیشامدهای احتمالی 

اگر نوزاد شما دچار عفونت گوش میانی و سرماخوردگی، آلرژی های فصلی و هر نوع مشکل تنفسی شده است حتما قبل از پرواز با پزشک کودکتان مشورت کنید.در سفرهای هوایی زمانی که نوزاد همراه شماست، مراقب آلودگی فضای کابین باشید. آلودگی های داخل کابین باعث انتقال انواع بیماری های مختلف به نوزاد می شود. چگونه از انتقال این آلودگی ها به فرزندمان جلوگیری کنیم؟ جواب این سوال ساده است! سعی کنید از پروازهای کم مسافر و یا پروازهای موجود در شب استفاده کنید. این کار باعث می شود هم مسافرین کمتری در پرواز و محیط کابین باشند و هم در شب کودک شما به راحتی استراحت می کند.

مراقب گوش های نوزاد خود باشید

فشار هوا و صدای داخل کابین هواپیما در زمان برخاستن و فرود آمدن هواپیما هم برای نوزادان و هم برای بزرگسالان ایجاد گوش درد می کند. در این مواقع  نوزاد نیز دچار احساس درد در قسمت میانی گوش می شود. طبیعیست برای جلوگیری از این اتفاق بزرگسالان می توانند آدامس یا یک خوراکی دیگر بجوند تا فشار کمتری به گوش وارد شود. همچنین برای نوزادان نیز می توانید پستانک یا شیشه شیر همراه داشته باشید تا با مکیدن، دچار گوش درد نشوند.

از چند ماهگی نوزاد شیرخوار را می توان سوار هواپیما کرد؟

سن مناسب نوزاد شیرخوار برای سفرهای هوایی ترجیحا زیر ۱ سال ترجیحا نباید باشد. اگر می خواهید با نوزاد چند ماهه خود سفر کنید، حتما با پزشک مشورت کنید. البته بیشتر پزشکان توصیه میکنند که نوزادان را در ماه اول تولد به سفرهوایی نبرید. دلیل این موضوع این است که در این مدت علائم بیماری در نوزاد پنهان است و به راحتی آشکار نمی شود.

فراهم کردن جایگاه ویژه نگهداری کودک

بعضی از ایرلاین ها تجهیزات مربوط به سفر کودکان و نوزادان را دارند. اگر با یکی از این ایرلاین ها سفر می کنید حتما از وجود نوزاد در سفرتان اطلاع دهید. همچنین از پرسنل این پرواز درخواست کنید تا هدفون و صندلی مخصوص برای نوزادتان فراهم کنند و یا اینکه کریر نوزاد خود را همراه داشته باشید. این وسایل به شما کمک می کنند تا از هرگونه آسیب در طول پرواز جلوگیری شود. همچنین مانع از تکان خوردن و فعالیت کودک در حین پرواز می شود. از دیگر فواید استفاده از کریر و همچنین صندلی مخصوص این است که دیگران به نوزاد شما دست نمی زنند. این مراقبت مانع از انتقال ویروس و آلودگی به کودک و نوزاد می شود. چرا که سیستم ایمنی بدن نوزاد در ماه های اول تولد در حال شکل گیریست.سپس با محیط بیرون از رحم مادر هماهنگ و مقاوم شود.

نکته ی دیگر این که  پهنای صندلی نوزاد نباید بیشتر از ۴۰ سانت باشد. پس با این تفاسیر، بهترین روش نگهداری نوزاد در هواپیما، روش کانگورو است. در این روش، همانند کانگورو، نوزاد را در کریر روی دوش خود قرار دهید تا امنیت و آرامش بیشتری تجربه کند.

بهترین زمان برای پرواز چه زمانیست؟

بدون شک بهترین زمان برای سفر با نوزاد، شب یا زمانیست که ایرلاین مسافرین کمتری دارد. در این پرواز، به دلیل کمتر بودن جمعیت، کابین هواپیما از آلودگی کمتری برخوردار است. ترجیحا سعی کنید از پروازهای شب استفاده کنید تا نوزادتان به راحتی  و در طول مسیرخواب باشد و کاملا استراحت کند.

مناسب ترین جای هواپیما برای نوزادان

تا جایی که مقدور است از پروازهای مستقیم استفاده کنید. تعداد بلند شدن از جایتان را در زمان پرواز از ۲ بار به ۴ بار افزایش دهید. در زمان رزرو بلیط سعی کنید صندلی های جلو و صندلی های کناری دیواری هواپیما را بگیرید تا فضای آزاد تری داشته باشید. وسیع بودن جای شما، فشار هوا  و صدای درون کابین را کمتر کرده و نوزاد را کمتر اذیت کند. همچنین صندلی کنار راهرو در کابین به شما فضای آزاد بیشتری برای تحرک و قدم زدن می دهد. توصیه چارتر این است که از کریر مخصوص کودک استفاده کنید زیرا بهترین جا برای محافظت از کودک، آغوشتان است.

توصیه ها و نکات ایمنی حین پرواز برای نوزاد

 • حفظ آرامش در زمان گریه نوزاد
 • از مسافرین کناری و پشت سرتان مودبانه بابت بی قراری نوزادتان عذرخواهی کنید
 • قبل از سوار شدن به هواپیما، پوشک نوزاد خود را تعویض کنید
 • اگر نوزادتان در آغوشتان است کمربند خود را در زمان پرواز ببندید و به هیچ عنوان باز نکنید
 • محفظه ی بالای سرتان را پر نکنید تا در هنگام تکان خوردن هواپیما این اشیا و وسایل از بالا سقوط نکند.
 • در طول پرواز سعی کنید چای و قهوه ننوشید زیرا ممکن است با هر تکان خوردن هواپیما محتوی نوشیدنی داغ روی کودک بریزد.
 • از پروازهای شلوغ دوری کنید زیرا میزان آلودگی در این سفرها به مراتب بیشتر است
 • در حین پرواز فقط زمان هایی که تردد مجاز است قدم بزنید و کودک خود را آرام کنید
 • اگر در سفرتان کودکی نیز همراه شماست، اسنک و تنقلات مختلف و مورد علاقه کودکتان را همراه داشته باشید.
 • زودتر از زمان پروازتان در فرودگاه حضور داشته باشید چرا که سفر همراه با کودکان با اتفاقات پیش بینی نشده همراه است.
 • کالسکه همراه تان ببرید: اگر دو پرواز پشت سر هم دارید بهتر است که کالسکه همراه خود ببرید تا بین دو پرواز، کودک خود را داخل کالسکه گذاشته و مانع از کلافگی اش شوید.
 • بلیط هواپیما، مدارک و پاسپورت، خوراکی و شیشه شیر کودک خود را در نزدیکترین جیب کیف، یا لباس خود بگذارید تا در مواقع نیاز،  دم دستان باشند و معطل نشوید.

خرید بلیط برای کودک

بلیط های چارتری دارای دو نرخ است. قیمت بلیط برای نوزاد (زیر 2 سال) که احتیاج به صندلی ندارد متفاوت است و بالاتر از 2 سال بزرگسال محسوب می شود. بلیط های سیستمی دارای 3 نرخ است. قیمت بلیط برای نوزاد (زیر 2 سال)، کودک (2 تا 12 سال) و بزرگسال (بالای 12 سال) متفاوت است. قابل ذکر است که برای نوزاد صندلی جداگانه اختصاص نمی یابد. هنگام خرید بلیط می توانید نوع چارتر یا سیستمی بودن آن را مشاهده نمایید و بلیط مورد نظر را انتخاب و خریداری نمایید.

در قوانین هواپیمایی کشوری، فرد نوزاد به کمتر از دو سال و فرد کودک به دو تا دوازده سال تمام و فرد بزرگسال به بیش از دوازده سال اطلاق می شود. همانطور که قبلا ذکر شد در پروازهای چارتری و غیر قابل استرداد، قیمت بلیط کودک با بزرگسال برابر است اما در پروازهای با نرخ مصوب (سیستمی)، قیمت بلیط برای مسافران نوزاد، کودک و بزرگسال متفاوت است و همچنین در این نوع پروازها، بلیط کودک را به هیچ وجه نمی توان به تنهایی و جدا از بلیط بزرگسال خریداری نمود.

 

 1. آن دسته از مسافرانی که سن آنها کمتر از ۲ سال است، تحت عنوان طفل شناسایی شده و بدون نیاز به رزرو جا حداکثر ۱۰% از بهای مسیر مسافرت را پرداخت می نمایند. همچنین ۱۰ کیلوگرم بار برای آنها به صورت مجانی در پروازهای بین المللی حمل می شود.
 2. مسافران بالاتر از ۲ سال و کمتر از ۱۲ سال تمام، تحت عنوان کودک با حق رزرو جا حداکثر ۵۰% بهای بلیت در مسیر داخلی را پرداخت می نمایند و مانند یک مسافر بزرگسال مجاز به حمل ۲۰ کیلوگرم بار مجانی خواهند بود.
 3. اطفال با همراه: در این شرایط کودک توسط مسافر بزرگسال همراهی خواهد شد. در صورتی که یک مسافر بزرگسال قصد همراهی دو مسافر نوزاد را داشته باشد بر اساس ضوابط یکی از دو نوزاد، با حق رزرو جا، کودک تلقی شده و باید ۵۰% بهای کامل بلیت مسافرت را پرداخت کند.
 4. کودک بدون همراه: مسافران بین ۵ تا ۱۲ سال سن، می توانند در مسیرهای پروازی بدون حضور همراه در سفر، مسافرت نمایند. در این شرایط والدین یا هر فرد دیگری که قبلاً به دفتر هواپیمایی معرفی شده است در فرودگاه مبداً تا آغاز پرواز همراه مسافر خواهد بود و در فرودگاه مقصد، فرد همراه مسافر نیز که قبلاً معرفی شده است، طفل را تحویل خواهد گرفت. کلیه اطلاعات لازم باید در هنگام رزرو جا وارد فرم مخصوص (فرم کودک بدون همراه) شود و به کارمند ترافیک فرودگاه نهایتاً به سرمهماندار تحویل گردد.

 

کودکان جز گروه سنی با شرایط حساس محسوب می‌شوند. ایرلاین‌ها با در نظر گرفتن این مسئله تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند تا پرواز را برای این عزیزان لذت‌بخش‌تر کنند. از قیمت بلیط هواپیما گرفته تا امکانات و خدمات ارائه شده در طول پرواز، همه چیز برای این عزیزان در بهترین حالت ممکن قرار دارد. بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی هزینه بلیط برای گروه‌های سنی زیر ۱۲ سال را کمتر از بزرگسالان محاسبه می‌کنند. برخی با توجه به سن کودک بسته‌های ویژه‌ای شامل دفتر نقاشی، کتاب رنگ‌آمیزی، مداد رنگی و اسباب‌بازی‌های مختلف را برای سرگرمی و یادگاری به کودکان هدیه می‌دهند. در بسیاری از موارد نیز ایرلاین‌ها برای آسایش کودکان با مسافران همکاری کرده و صندلی‌های مناسب را در برای آن‌ها رزرو می‌کنند.

نوزادان ۰ تا ۲ سال در هواپیما صندلی ندارند و بایستی روی پای والدین خود بنشینند. نرخ بلیط هواپیما برای این عزیزان در پروازهای چارتری به طور معمول ۱۰ تا ۱۵ درصد نرخ بزرگسالان محاسبه می‌شود. البته در صورت نیاز، مسافران می‌توانند با پرداخت مبلغ بیشتر برای نوزادان خود صندلی جداگانه رزرو کنند. برخی از ایرلاین‌ها نیز مبلغی کمتر از معادل بلیط دریافت کرده و سبد نگه‌دارنده کودک را در اختیار والدین قرار می‌دهند. این سبدها بسیار ایمن بوده و به سقف یا دیواره هواپیما متصل می‌شود.

نکته مهم: نرخ بلیط هواپیما برای کودکان ۲ تا ۱۲ سال در پرواز چارتر با بزرگسالان یکسان است.

بلیط هواپیما برای نوزادان در پروازهای سیستم همانند چارتر ۱۰ تا ۱۵ درصد بزرگسالان محاسبه می‌شود و شرایط صندلی یا سبد نگه‌دارنده کودک نیز مانند چارتر است؛ اما خرید بلیط هواپیما برای کودکان ۲ تا ۱۲ سال در پروازهای سیستم متفاوت است.

محاسبه نرخ بلیط کودکان ۲ تا ۱۲ سال در ایرلاین‌های مختلف با یکدیگر تفاوت دارد؛ اما در حالت کلی بر طبق قوانین هواپیمایی کودک بایستی حتماً صندلی داشته باشد و قیمت بلیط برای این عزیزان در پروازهای داخلی نصف و در پروازهای خارجی حدوداً ۸۰ درصد بزرگسالان محاسبه می‌شود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

درباره‌ی behnam kheirieh

همچنین ببینید

اطلاعات بار ایران ایر

اطلاعات بار ایران ایر

در این مطلب می خواهیم شما را با اطلاعات مختلفی درباره باربری هواپیمایی ایران ایر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتباط با کانتر فروش

از 9 صبح الی 1 بامداد در خدمتیم ، حتی در روزهای تعطیل